Kdo je kdoosobnosti 19. stol|osobnosti 20. stol|současníci

Zobrazit vše

 

Přispějte i Vy!

Rubrika Kdo je kdo, byla založena již v roce 2002, ale bohužel má zatím stále velmi málo příspěvků. V časopise Jezdec jsme vyzývali čtenáře, ať nám pomohou budovat seznam lidí, na které by se nemělo zapomenou. Na jedné straně jsou po celé ČR vypisovány Memoriály důležitých osobností a na druhé straně se v povědomí veřejnosti velmi rychle vytrácí inaformace, kdo se vlastně pod připomínaným jménem skrývá.

Navíc Rubrika není určena pouze osobnostem, které nás již opustili. Informace o lidech, kteří svoji každodenní obětavostí pomáhají rozvíjet jezdecký sport, ale jejich jména nefigurují v centru hlavní pozornosti také uvítáme.

Postupně bude redakce Jezdce doplňovat rubriku ze svých zdrojů, ale opět vyzýváme všechny čtenáře k aktivnímu přístupu. Své příspěvky, včetně fotografií posílejte na adresu redakce jezdec AT jezdec DOT cz

ing. Cyril Neumann

Gebauer Jiří

*09.07.1939    †07.05.2016

Jiří Gebauer

Jiří Gebauer se narodil v Hradci nad Moravicí – Kajlovci. K jezdeckému sportu ho přivedl strýc, který pracoval jako voják z povolání v tehdejší vojenské hříbárně v Rudné pod Pradědem. Od 15 let byl členem Baníku Ostrava a s dorosteneckým družstvem v roce 1957 startoval na M-ČR v Poděbradech.  Za 14 dnů poté byl pozván do Poděbrad i na mezinárodní závody (VIKTOR).

Před závody absolvoval týdenní soustředění vedené mjr. Josefem Dobešem. V roce 1959 jezdil při své základní vojenské službě v Liptovském Mikuláši a startoval i na M-ČR v Pardubicích (ICA).

V průběhu let začal spolupracovat s regionálními médii i odbornými časopisy jako novinář, později i jako fotograf. Trvale zakotvil v Opavě a je členem JK Opava – Kateřinky. V roce 1986 se pro nakladatelství Olympia autorsky podílel na fotodokumentaci knihy Josefa Dobeše „Jízda na koni“. Od prvních ročníků byl i důležitou součástí redakčního týmu Jezdce.

Od osmdesátých let se angažoval v různých funkcích v okresních i krajských strukturách jezdeckého svazu i ČSTV. Do roku 2012 vykonával funkci národního rozhodčího.

Za jeho celoživotní činnost jej časopis Jezdectví v roce 2007 uvedl do Dvorany slávy v rámci výstavy Kůň v Lysé nad Labem. Dne 4. 10. 2009 mu byl udělen Čestný odznak ČJF za dlouholetou práci pro rozvoj jezdectví.

Cesta Jiřího Gebauera skončila 7. května 2016 ve věku nedožitých 76 let.

Jiří Gebauer

Společnost patentových zástupců