Kdo je kdo - Klement Josef

*04.08.1907    †12.08.2000

plk. Josef Klement 1997 

Plk. Josef Klement patřil k nejvýznamnějším osobnostem našeho jezdeckého a dostihového sportu i chovu koní v celé historii. Jako aktivní dělostřelecký důstojník se plně zúčastnil jezdeckého dění již v údobí první republiky a vždy patřil mezi nejlepší.  Těsně před druhou světovou válkou byl v reprezentačním družstvu při zájezdu na mezinárodní jezdecké závody v Rumunsku společně s Josefem Dobešem a Ladislavem Růžičkou pod vedením legendárního velitele pardubického učiliště plk. Otta. Byl členem reprezentačního družstva v Nice v r. 1947 společně s J. Dobešem, H. Býčkem a V. Čechurou.

Po svém odchodu z armády do zálohy se věnoval různým výzkumným pracím v oboru psychologie koně, pohybového tréninku hříbat, významným podílem se zasloužil o výzkum srdeční a dechové činnosti koně, který zpracovával pro Výzkumnou stanici pro chov koní ve Slatiňanech. V tehdejší době také v omezené míře, kterou režim dovolil, spolupracoval z francouzskými odborníky a díky znalosti francouzštiny byl i ve Francii uznávaným odborníkem.

Byl prosazovatelem moderních metod odchovu hříbat a zpracoval i několik prací, které se věnovaly psychologii koně.

Po změněn společenského systému byl za své zásluhy při II. světové válce, kdy byl vězněn gestapem i za komunistické perzekuce v 50. letech povýšen na plukovníka.

< zpět

Společnost patentových zástupců