Kdo je kdo - Svozil Miroslav ing.

*24.03.1937

M. Svozil

 

Miroslav Svozil se narodil 24. března 1937. S koňmi se seznámil již v dětství u strýce na Hané. Skutečný výcvik na koni však absolvoval v Hranicích v rámci studia na průmyslové dřevařské škole. Mezi jeho prvními učiteli tak byl i např. i Jaromír Novosad.

Po přestěhování do Prahy se stal na přelomu 50. a 60. let členem jednoho z tehdejších nejelitnějších oddílů JO Slovan Čs. film (později JK Čs. film). I když byl i aktivním sportovním jezdcem, těžištěm jeho práce byla organizátorská a funkcionářská práce na klubové úrovni. V těchto letech se aktivně zúčastnil i organizace největších závodů tehdejší ČSSR Cena Čs. filmu. Do této doby také spadají jeho počátky publikační činnosti.

Ta byla zahájena v předchůdci dnešního Jezdectví v časopise „Chov koní a výkonnostné skúšky“ a zejména v tehdy na čas povolených regionálních bulletinech a zpravodajích.

Od té doby stále aktivní Miroslav Svozil je nyní dopisovatelem časopisů Jezdectví a Jezdec a vedle reportáží z aktuálního dění se soustřeďuje především na seznamování čtenářů s historií jezdeckého a následně i československého olympismu. Jeho články také odhalily i řadu dosud u nás nepublikovaných skutečností. Proto se redakce časopisu Jezdec rozhodla v rámci výstavy Kůň 2007 věnovat Miroslavu Svozilovi za jeho dlouholetý přínos k informovanosti jezdecké veřejnosti cenu pro Osobnost výstavy.

< zpět

Společnost patentových zástupců