Kdo je kdo - Neumann Přemysl

*14.07.1924    †21.10.1994

Přemysl Neumann

Přemysl Neumann byl po 50 let ikonou hipologické novinařiny. Jeho jméno bylo po dlouhá desetiletí spojeno především s deníkem Lidová demokracie. Stál ovšem i v čele redakčních týmů dnes již dávno zapomenutých titulů, jako byl časopis Jezdectví, lukostřelba šerm, na který navázal časopis Jezdec a chovatel.

Byl ovšem i významnou osobností poválečného československého jezdectví. Strávil celý život na jízdárně a byl představitelem generace, která díky svému entuziasmu a dobrovolné práci, udržela jezdecký sport i přes masivní nepřízeň totalitního řežimu.

Byl jedním z posledních, kdo dokázal obsáhnout celou šíři hipologických aktivit počínaje chovem, přes dostihy, jezdectví, historii a v neposlední řadě i trenérstvím. Pod jeho vedním vyrostli generace jezdců.

Během krátkého uvolnění ideologického sevření komunistické moci pak společně s několika partnery založil československý časopis Jazdectvo, kterého byl přes dvacet let kmenovým autorem. Na Jazdectvo pak v roce 1993 navázala česká verze Jezdectví.

V roce 1993 založil a necelé dva roky redigoval nově vzniklý časopis Jezdec. Zemřel náhle v důsledku těžké nemoci 21. října 1993, jen několik měsíců po oslavách sedmdesátin.Přemysl Neumann s Josefem Dobešem

< zpět

Společnost patentových zástupců