Kdo je kdo - Caprilli Federico

*08.04.1867    †06.12.1907

Federico Caprilli portrétZakladatel moderního skokového a terénního ježdění se narodil 8. dubna 1867, zemřel 6. prosince 1907 na následek zranění, které utrpěl při pádu z koně.
Ve svých třinácti letech vstoupil do vojenské koleje ve Florencii, byl vojákem z povolání. Byl povolán do slavného jezdeckého učiliště v Pinerolu, kde byli vojáci cvičeni pouze ve vojenském služebním ježdění.
Ve skoku do výšky na sebe upozornil Caprilli, když skočil tehdy neobvyklou výšku 140 cm. Byl vyslán do učiliště Tor di Quinto, kde se věnoval hlavně terénnímu ježdění a poznal jeho význam při práci s těžko ovladatelnými nebo zkaženými koňmi.  Ve funkci instruktora začal svoji „přirozenou“ metodu ježdění uplatňovat jako učitel. Správnost své metody dokazoval vítězstvími ve skoku do výšky výkonem 160 cm, později v roce 1901 výškou 185 cm. Jednalo se o stehnový (lehký) sed nejen při skoku samém, ale i najíždění, zkrácené třmenové řemeny, které umožňovaly pevné našlápnutí do třmenů.
Caprilli docílil na neveřejných závodech světového rekordu ve skoku do výšky 208 cm. Propagátorem „italského“ ježdění u nás byl hlavně ve dvacátých letec h Rudolf Popler a jeho žáci. Caprilliho objevné dílo, i když byla snaha mnohokrát ho „vylepšit“, je v zásadě stále platné.

Federico Caprilli skok

< zpět

Společnost patentových zástupců