Kdo je kdo - Zwinger Josef

*20.12.1923    †19.10.2007

Josef Zwinger

Josef Zwinger se narodil v Opavě Kateřinkách. Sám sportovní i dostihový jezdec přivedl k jezdeckému sportu  všechny své tři děti. Synové Jiří a Miroslav byli aktivními jezdci, dcera Vladislava patři do dnešních dní ke spolupořadatelů jezdeckých závodů v Opavě. Dalším pokračovatelem koňařského rodu je vnuk Jan.

V roce 1953 bylo založeno JZD Kateřinky a 9. září 1954 se ko­nala ustavující schůze JO Sokol Kateřinky. Od ustavující schůze, více jak padesát let, vykonával Josef Zwinger funkci předsedy . Při oslavě sedmdesátých narozenin mu přátelé k jeho oblíbené písničce přidali sloku „Na jízdárně mají koně, já chci dělat jenom pro ně“.

Hlavně jeho zásluhou se v roce 1968 byly vykoupeny budovy a pozemky v Kateřinkách k vybudování jezdeckého střediska. Samotná výstavba byla zahájena v roce 1971 a kolaudace proběhla v roce 1974. V letech 1976 až 1978 byla ještě přistavěna krytá jízdárna a tak se JK Opava v Kateřinkách stala na tehdejší dobu jedním z nejmodernějších jezdeckých středisek.

Přes  pokročilý věk pomáhal při organizování všech jezdeckých akcí.  Za svou celoživotní práci pro jezdectví byl v roce 1997 v Lysé nad Labem uveden do síně slávy. Na koně se naposledy posadil ve svých 80 letech.

< zpět

Společnost patentových zástupců