Kdo je kdo - Kowalevský Marian

*22.07.1893    †01.09.1969

Marián Kowalevski

Narodil se v Minsku (Bělorusko). V 25ti letech vstoupil do bělogvardějské armády a jako nadporučík se s čs plukem dostal do ČR. Postupně bydlel a působil v Litoměřicích, Pardubicích, Praze, Terezíně, Boskovicích.

Přesto, že byl úspěšným jezdcem, dosáhl pouze hodnosti štábní kapitán. V jezdeckém sportu ale vynikal a byl držitelem československých rekordů ve skoku dalekém i vysokém a ve skocích se stal se mistrem ČSR.

Druhou světovou válku prožil ve slovenských Malackách. V roce 1945 koupil svého životního koně klisnu HOLČINA. V roce 1946 žádal neúspěšně o zpětné zařazení do Československé armády. Důvodem bylo několik dějinných souvislostí. Jeho manželkou byla Němka a převážnou část války strávil ve Šlovenskom státě. Nepomohl ani jeho vstup do KSČ v roce 1948. V té době byl i členem olympijského výběru pro OH1948 v Londýně, na které ovšem nakonec čs. jezdci neodjeli. Nakonec musel odejít do Boskovic u Brna, kde pracoval jako pomocný dělník. V roce 1953 se ale opět mohl vrátit do Prahy. Zde začala jeho druhá kariéra a zkušenosti mohl deset let předávat v JO Zahradnictví Praha. Z těchto zkušeností pak žilo několik generací pražských jezdců.

Na jeho počest se jezdily mnoho let závody na Trojském ostrově.

   

< zpět

Společnost patentových zástupců