Kdo je kdo - Simon Hugo

*03.08.1942

Hugo Simon se narodil 3. srpna roku 1942 na pomezí severomoravského a pardubického kraje v maličké vísce Křivá Voda nedaleko Šumperku. Ve třech letech byla ale jeho rodina v rámci odsunu německy mluvících obyvatel vystěhována do Německa.
Jakkoliv je dnes tento poválečný krok Československa ze všech stran obracen a posuzován, pro Hugo Simona to bylo jednoznačně dobře. Místo toho aby pracoval v nějakém socialistickém státním statku, stal se záhy výborným jezdcem. V roce 1972 se jen těsně nedostal do německé reprezentace pro OH v Mnichově a tak si rozpomněl na své rakousko-uherské předky a požádal o rakouské občanství. Vstup do reprezentace Rakouska se mu v Mnichově dokonale vydařil a jen těsně mu unikl individuální bronz (LAVENDEL). Stal se tak okamžitě miláčkem rakouských příznivců jezdectví a přesto, že žije trvale v Německu, tuto popularitu nadále rozvíjel a požívá ji dodnes. Svoji první světovou medaili pro Rakousko získal na LAVENDEL v roce 1974, když byl mezi jednotlivci třetí na MS v britském Hicksteadu.
Jeho zásadním koněm se na konci 70. let stal GLADSONE, se kterým kráčel od úspěchu k úspěchu. Tato dvojice se stala i prvním vítězem Světového poháru ročníku 1979.
Pochopitelně svoji zemi reprezentoval i na dalších OH. V roce 1976 v Montrealu (5. místo - LAVENDEL), v Los Angeles (THE FREAK), v Soulu (GIPSY LADY), v Barceloně (APRICOT D) a v Aténách (E.T.). Navíc při bojkotu OH 1980 v Moskvě, vyhrál náhradní jezdecký turnaj, který v termínu OH uspořádala FEI v Rotterdamu.
Po vítězství ve finále SP 1979 triumfoval ještě dvakrát v letech 1996 a 1997 (E.T.). Naprostým vrcholem jeho kariéry bylo vítězství při Grosser Preis v Cáchách v roce 1998, ke kterému získal i prestižní prvenství v seriálu Pulsar Crown dotované 800 000,- USD.
Po skončení fenomenálního E.T. se zdálo, že je kariéra nejpopulárnějšího rakouského jezdce u konce. Jak ale dokládají výsledky sezóny 2013, ani v roce svých 71. narozenin se Hugo Simon soutěžení na mezinárodní scéně nevzdává a na jaře roku 2013 dokonce zvítězil při Grand Prix (145 cm) při CSI** v Linzi.

Hugo SimonHugo Simon

< zpět

Společnost patentových zástupců