Kdo je kdo - Baloun Josef

*21.09.1930

Josef Baloun

Po ukončení druhé světové války v roce 1945 se Josef Baloun stal členem JO Sokola Moravská Ostrava 1. Členem tohoto oddílu je bez přerušení dodnes, i když jeho název se několikrát změnil na současný JK Baník Ostrava.

V roce 1954 zakoupil JO Baník na Albertovci čtyřletého valacha NESTOR (SH15-Záruba), na kterém se Josef Baloun, pod vedením Jaromíra Novosada či plk. Jana Havla, dopracoval až ke skokovým soutěžím „T“. S tímto svým „životním“ koněm, startoval i ve všestrannosti. Mezi největší úspěchy patří zlatá medaile v soutěži družstev na skokovém mistrovství ČSSR v roce 1959 v Pardubicích, 2. místo ve VC Ostravy v roce1960 a bronzová medaile v soutěži jednotlivců na mistrovství ČSSR v Praze v roce 1961. V roce 1957 startoval i na mezinárodních závodech v Poděbradech na koni TYGR.

Od roku 1967 pokračoval ve své kariéře jako drezurní jezdec a úspěchů dosáhl v sedlech koní NIVA, LAREX a VANILON. V roce 1977 jako člen severomoravského družstva získal na mistrovství ČSSR v Nitře stříbrnou medaili

Vedle cvičitele a trenéra II. třídy je držitelem licence národního rozhodčího-specialisty pro skoky. V letech 1973 až 1989 byl předsedou JO Baník. Společně s Antonínem Stáhalou, Arnoštem Ruskem a Slávkem Madrým stál u zrodu Velké ceny Ostravy. Zúčastnil se všech jejich ročníků a to buď jako závodník, nebo člen organizačního výboru, ředitel závodů, či v současnosti jako člen sboru rozhodčích. Zastával i různé funkce v OV ČJF v Ostravě.

< zpět

Společnost patentových zástupců