Kdo je kdo - Boháč Václav

*23.09.1901    †28.04.1980

mjr. Josef Dobeš a Václav Boháč

Václav Boháč se od svého mládí zabýval jezdeckým sportem. Byl průkopníkem a zakladatelem jezdectví na Kolínsku. Vychoval mnoho jezdců a koní. Jako absolovent jezdecké akademie v Pardubicích byl vyznavačem moderního jezdectví. Na přelomu sedmdesátých let minulého století působil jako státní trenér Jezdeckého svazu.

Především byl ale dlouholetým trenérem kolínského jezdeckého klubu a neúnavným pořadatelem všech akcí. Jako absolvent Jezdecké akademie učil své žáky pořádku, disciplíně a systémové práci s koňmi. Do vysokého věku a posledních dní svého života aktivně pracoval s koňmi. Bohužel srdce a plíce unavené dlouholetým vězněním v koncentračním táboře a další životní utrpení, přemohlo jeho velkou vůli k životu.    

V plné síle ještě absolvoval 19. dubna 1980 jarní závody ve Staré Boleslavi, ale v neděli musel do nemocnice na závažnou operaci. Večer již čekal na zprávy ze závodů a nezapoměl připomenou: “Dobře se o koně postarejte, zítra jen na procházku a tento týden žádné skákání. Zemřel 28. dubna 1980.

K uctění jeho pámatky pořádá jezdecký oddíl „stáj Václav“ Kolín, každý rok v měsíci září jezdecké závody – Memoriál Václava Boháče.

< zpět

Společnost patentových zástupců